Wprowadzenie nowych paragrafów klasyfikacji budżetowej – 487 oraz 640 może doprowadzić do nieprawidłowości na etapie wydatkowania środków publicznych. Mając na uwadze fakt, że powyższe dwa paragrafy wydatków będą miały zastosowanie począwszy od planowania budżetowego na rok 2025, to może wystąpić sytuacja, że mimo istnienia planu nie będzie ani zaangażowania, ani wydatkowania.
Dlaczego?
Otóż pomoc finansowa może być udzielana w formie darowizny, o której mowa w art. 11a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
Państwowe jednostki budżetowe, dla których organem prowadzącym są organy administracji państwowej, prowadzące działalność określoną w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900), gromadzą na wydzielonym rachunku (WRD) dochody, uzyskiwane z otrzymanych darowizn w postaci pieniężnej na rzecz jednostki budżetowej. Co ważne – dochody państwowych jednostek budżetowych są przeznaczone na cele wskazane przez darczyńcę.
Skoro państwowa jednostka budżetowa nie posiada WRD, to otrzymana darowizna staje się dochodem budżetu państwa ujawnionym w Rb 27, co oznacza brak możliwości realizacji celów określonych przez darczyńcę.
Czemu WRD jest takie ważne?
Gdy jest WRD otrzymana darowizna może być przeznaczona na cele wskazane przez darczyńcę – jest możliwość finansowania wydatków bieżących albo inwestycyjnych, w zależności od celów zdefiniowanych przez darczyńcę.
Brak WRD w państwowej jednostce budżetowej powoduje, że jednostka samorządu terytorialnego ma plan na paragraf 487 albo 640, ale nie ma zaangażowania ani wydatku. Brak WRD po stronie obdarowanego powoduje bark możliwości wydatkowania otrzymanej darowizny pieniężnej zgodnie z wolą darczyńcy. To z kolei może powodować po stronie jednostki samorządu terytorialnego poważne problemy związane z poprawnością wydatkowania środków publicznych.
Brak WRD po stronie państwowej jednostki budżetowej, dla której organem prowadzącym jest organ administracji państwowej, prowadzącej działalność określoną w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, powoduje, że zaplanowane środki w j.s.t. są:
- tylko częścią planu;
- nie ma zaangażowania;
- nie ma wydatkowania.