Kto by mógł przypuszczać, że wszyscy będą mogli poczytać Twoją politykę rachunkowości. No może nie dosłownie. Znaczna cześć jej postanowień musi być bowiem zaprezentowana w informacji dodatkowej.

A skoro tak, to czy tego chcesz czy nie,  właśnie bierzesz udział w „Mam Talent” – Edycja dla księgowych.

Polityka rachunkowości jest wizytówką Twojej jednostki. Jakość polityki rachunkowości wyznacza jakość Twoich ksiąg rachunkowych i sprawozdawczości.

Przeczytałem wiele polityk rachunkowości w swojej karierze zawodowej. Niektórych z nich szukałbym raczej
w Dziale Ksiąg Zakazanych niż na biurku księgowego.  Często bowiem było tak, że znaczna część polityki rachunkowości była tylko martwym zapisem, w ogóle nie stosowanym w praktyce. Polityka polityką, a życie życiem.

Polityka rachunkowości to zbiór założeń koncepcyjnych opartych na obowiązujących przepisach prawa: ustawy o rachunkowości , ustawy o finansach publicznych oraz przepisów wykonawczych.

Tworząc politykę rachunkowości należy przede wszystkim pamiętać, że nie jest ona zbiorem przepisów skopiowanych
z ustaw. Bo to nie jest jej rolą. Przepisy prawa dotyczą wszystkich, ale nie wszystko co jest w tych przepisach dotyczy Twojej jednostki. Innymi słowy: nie grubość Twojej polityki rachunkowości świadczy o jej jakości. Tworząc politykę rachunkowości raczej nie używaj „Ctrl+C” „Ctrl+V”.

Pisząc politykę rachunkowości należy się skupić na tym co jest prawem wyboru. Jeśli pewne zdarzenie ma być wycenione według tylko ceny zakupu i nie przewiduje się odstępstwa od tej zasady, to powielanie takiego zapisu w polityce rachunkowości uznać należy za zbyteczne. Jednostka powinna się skupić na tych zasadach, dla których przewiduje się możliwość wyboru pewnego rozwiązania.

Rachunkowość to także zbiór ogólnych zasad, których kwestię doprecyzowania ustawodawca pozostawia jednostce licząc, że jednostka w swojej polityce rachunkowości dokona uszczegółowienia z uwzględnieniem specyfiki swojej działalności.

Tworząc swoją Polityka rachunkowości musisz brać także pod uwagę art. 4 ust. 1b ustawy, który stanowi iż „jeżeli w wyjątkowych przypadkach stosowanie określonego przepisu ustawy nie pozwoliłoby na rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego, jednostka nie stosuje tego przepisu (…)”.

Polityka rachunkowości to także obowiązek wyznaczenia poziomów istotności z uwagi na specyfikę pewnych rozwiązań stosowanych w praktyce przez jednostki. To właśnie polityka rachunkowości jest właściwym miejscem do tego.

Warto, abyś pochylił się nad swoją polityką rachunkowości, tym bardziej że teraz znaczna część jej postanowień, będąc jednocześnie elementem prezentacji w informacji dodatkowej, będzie prezentowana teraz na stronie internetowej Twojej jednostki.