Split payment czy inaczej podzielona płatność dedykowany jest dla podatników podatku VAT.
To prawda, ale w życiu bywa różnie.

Konsumencka kreatywność nie zna granic. Co to oznacza dla Twojej jednostki?

Już tłumaczę. Wyobraźmy sobie taką sytuację:  jest już późno, jestem zmęczony a muszę jeszcze wykonać przelewy.
W dodatku za chwilę ma rozpocząć się ciekawy mecz w TV. Szansa, że Twoja jednostka otrzyma zapłatę za wodę i ścieki przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności (mimo, że nie powinna bo to obrót konsumencki) wrasta wprost proporcjonalnie do mojego pośpiechu .

W całym zestawieniu faktur do zapłaty mam i firmowe i tak zwane konsumenckie. Twoja jednostka za wodę i ścieki wystawia faktury VAT. Ja chcę szybko załatwić sprawę i zasiąść przed telewizorem. Ale robiąc przelewy w pośpiechu mylę się i hurtem opłacam wszystko przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności w podatku VAT. Tym bardziej, że akurat płace ze swojego firmowego rachunku.

Czy Twoja jednostka w takiej sytuacji przejdzie obojętnie koło tego zdarzenia, czy też zwróci te środki w oczekiwaniu na przelew tradycyjny, co byłoby dla mnie całkowitym zaskoczeniem.

Żeby było ciekawiej, to będą się zdarzały przelewy do innej jednostki budżetowej niż wskazana jako dostawca/usługodawca, ale wciąż ten sam wierzyciel – konkretna j.s.t.

Wniosek nasuwa się sam. Twoja jednostka musi mieć świadomość , że takie zdarzenia będą miały miejsce.
Zwłaszcza po 22.00 , przed ważnym meczem.