Sprzedaż gruntu na raty czy też ewentualnie przekształcenie użytkowania wieczystego takiego gruntu w prawo własności przy jednoczesnym rozłożeniu na raty opłat za nie, musi być wykazana w Rb-ZN oraz Rb-N w zakresie udziału j.s.t.

W części A Rb-N mamy pozycję N.2 – pożyczki, z wyszczególnieniem pozycji N2.1 oraz N2.2.
Zgodnie z opisem zawartym w instrukcji sporządzania Rb-N „pożyczki” (wiersz N.2) rozumiane są jako wartość należności wynikających z umów leasingu finansowego oraz sprzedaży na raty.

Zatem w przypadku sprzedaży ratalnej albo rozłożenia na raty opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, należności takie muszą być ujmowane w pozycji N.2, z dalszym podziałem na N2.1 albo N.2.2. w części dotyczącej udziału j.s.t.

A co z Rb-ZN?

W Rb-ZN natomiast nie ma odpowiednika pozycji N.2 – pożyczki. Należności oraz wybrane aktywa finansowe stanowiące część B sprawozdania Rb-ZN składają się z: 

  • pozycji N.3 (gotówka i depozyty) , 
  • pozycji N.4(wymagalne należności),
  • pozycji N.5 (pozostałe należności). 

W związku z powyższym wygenerowana należność na sprzedaży ratalnej musi być zaprezentowana:

  • w części należnej j.s.t. – pozycja N.2 ( N.2.1 albo N.2.2.) sprawozdania Rb-N;
  • w części należnej budżetowi państwa –  ?

Czemu znak zapytania?

Ponieważ w Rb-ZN nie ma odpowiednika pozycji N.2 z Rb-N, a przecież taka sprzedaż zaliczana jest do kategorii „pożyczki” zgodnie z instrukcją sporządzania Rb-N.

Skoro nie ma odpowiednika w Rb-ZN, to pozostaje tylko pozycja N.5 a dokładniej N.5.1, gdyż mamy tutaj do czynienia z dostawą towarów. Żadna inna pozycja dla takiej należności nie jest właściwa w Rb-ZN.

Tabela porównawcza

Rb-N – sprzedaż na raty  udział J.S.TRb-ZN – sprzedaż na raty  udział B.P.

Wykazujemy w pozycji N.2 sprawozdania Rb-N

Wykazujemy w pozycji N.5 – N.5.1 sprawozdania Rb-ZN, bowiem nie ma odpowiednika pozycji N.2 ze sprawozdania Rb-N

 

Powyższe dowodzi rozjazdu w zakresie prezentacji danych związanych ze sprzedażą gruntu skarbu państwa. Tym samym jedna sprzedaż jest prezentowana w dwóch odsłonach:

  • jako pożyczki w Rb-N w części należnej J.S.T
  • jako należności z tytułu dostaw towarów i usług w części należnej B.P.